Co je laktóza a intolerance laktózy? 

CukrLaktóza (= mléčný cukr) je cukr, který je obsažen zejména v mléce. Je to disacharid, složený z galaktózy a molekul glukózy vázaných přes glukosidovou vazbu.

Glukóza: jednoduchý cukr, důležitý zdroj energie; patřící do skupiny sacharidů.

Galaktóza: jednoduchý cukr, který v kombinaci s glukózou vytváří mléčný cukr; patří také do skupiny sacharidů.

 

Ke správnému strávení laktózy je potřeba enzymu laktáza. Tento enzym rozdělí laktózu a glukózu a proto se stává laktóza snadno stravitelnou pro každého. Mnoho lidí po celém světě nemá dostatek laktázy, aby rozdělili laktózu a tak trpí intolerancí laktózy, často aniž by o tom vůbec věděli. Bez laktázy zůstává disacharid laktóza nerozštěpený a nemůže být absorbován skrz střevní stěnu do krevního řečiště. Toto se všeobecně nazývá intolerancí laktózy.

 

Intolerance laktózyIntolerance laktózy je neschopnost metabolizovat laktózu (= mléčný cukr) obsaženou v mléce a ostatních mléčných produktech.

 

Normálně se laktóza díky enzymu laktáza produkovaném v tenkém střevě rozštěpí na dvě složky: galaktózu a glukózu (dextróza), tyto složky jsou snadno stravitelné. Avšak u lidí s intolerancí laktózy se tento enzym netvoří nebo jen nedostatečně, proto se laktóza nerozložená dostává do tlustého střeva, kde slouží jako potrava pro bakterie a způsobuje obtíže. Špatné trávení laktózy může způsobit střevní poruchy, včetně žaludečních křečí, nadýmání, plynatosti a průjmu.

 

Díky intoleranci laktózy se mnoho lidí vyhýbá konzumaci mléka a výrobků z něj, což však vede k nedostatku vápníku a může způsobit zdravotní problémy jako například osteoporózu. Proto je možnou alternativou konzumovat mléčné náhražky.

BEZLAKTÓZOVÉ PRODUKTY:

Bezlaktózové mléko 3,5 % 1 l       Bezlaktózové mléko 1 l       Bezlaktózová smetana na vaření 200 ml

Bezlaktózová smetana ke šlehání 200 ml       Bezlaktózový cottage cheese 180 g       Tvaroh jemnný Meggle Laktofree 180g

     

www.meggle.cz        www.cottage-cheese.cz       www.meggle.com        www.rajo.sk

Meggle, s.r.o., Gotthardská 4/37, 16000 Praha 6, IČ: 60202483, DIČ: CZ60202483
tel: +420 224 312 166, fax: +420 224 312 185, email: meggle@meggle.cz